TERÉNNA SOCIÁLNA SLUŽBA KRÍZOVEJ INTERVENCIE (podľa zákona 448/2008 Z. z. o sociálnych službách, § 24a):
kde: v bydlisku rodiny, v kancelárii Majáku nádeje (Hlavná 68 v Košiciach)
čo: sociálne poradenstvo (pomoc s riešením krízovej situácie,..), preventívne aktivity (rôzne prednášky, besedy,..), sociálna rehabilitácia (tvorivé dielne zamerané na nácvik pracovných návykov a zručností,..), pomoci pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov (pomoc s vypisovaním tlačív,..).
kedy: v pracovné dni v čase 8:00-16:30
poplatok: služba je bezplatná
NÍZKOPRAHOVÁ SOCIÁLNA SLUŽBA PRE DETI A RODINU (podľa zákona 448/2008 Z. z. o sociálnych službách, § 28)
kde: v kancelárii Majáku nádeje (Hlavná 68 v Košiciach) čo: sociálne poradenstvo (pomoc s riešením krízovej situácie,..), preventívne aktivity (rôzne prednášky, besedy,..), sociálna rehabilitácia (tvorivé dielne zamerané na nácvik pracovných návykov a zručností,..), pomoci pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov (pomoc s vypisovaním tlačív,..), pomoc pri príprave na školské vyučovanie (doučovanie detí), záujmová činnosť (športové aktivity, kultúrne aktivity,..).
kedy: v pracovné dni v čase 8:00-16:30
poplatok: služba je bezplatná
Ukončenie poskytovania sociálnej služby: 15. september 2024
Materiálna a ďalšia pomoc v rámci činnosti občianskeho združenia Maják nádeje (nad rámec sociálnych služieb):
poskytuje: materiálna pomoc (oblečenie, nábytok, školské potreby, drogéria,..), potravinová pomoc (suché potraviny, stravné lístky), finančná pomoc (občasná pomoc so zaplatením liekov či nájmu,..)
vyžaduje: podmienkou je pravidelná účasť na tvorivých dielňach a edukačných aktivitách OZ Maják nádeje
Cieľová skupina OZ Maják nádeje:rodiny v hmotnej a sociálnej núdzi s maloletými deťmi.
Účel, obsah, poslanie, vízia, hodnoty a ciele OZ Maják nádeje:
ÚČEL SOCIÁLNYCH SLUŽIEB
Účelom poskytovaných sociálnych služieb je:
- prevencia vzniku, riešenie alebo zmiernenie nepriaznivej sociálnej situácie fyzickej osoby a rodiny,
- zachovanie, obnova alebo rozvoj schopnosti fyzickej osoby viesť samostatný život a podpora jej začlenenia do spoločnosti,
- zabezpečenie nevyhnutných podmienok na uspokojovanie základných životných potrieb fyzickej osoby,
- riešenie krízovej sociálnej situácie fyzickej osoby a rodiny,
- prevencia sociálneho vylúčenia fyzickej osoby a rodiny,
Terénnu sociálnu službu krízovej intervencie poskytujeme podľa zákona 448/2008 Z. z. o sociálnych službách podľa § 24a podľa ktorého tátosociálna služba sa poskytuje fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii podľa § 2 ods. 2 písm. a), b), d), g) až i). Cieľovou skupinou Majáku nádeje sú rodiny v hmotnej a sociálnej núdzi s maloletými deťmi.
Obsahom je činnosť zameraná na vyhľadávanie takýchto fyzických osôb, odborné činnosti, obslužné činnosti a ďalšie činnosti zamerané najmä na vykonávanie preventívnej aktivity, poskytovanie sociálneho poradenstva, sociálnej rehabilitácie, pomoci pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov a utváranie podmienok na výdaj potravín.
Nízkoprahovú sociálnu službu pre deti a rodinu poskytujeme podľa zákona 448/2008 Z. z. o sociálnych službách podľa § 28 podľa ktorého táto sociálna služba sa poskytuje fyzickej osobe v nepriaznivej sociálnej situácii podľa § 2 ods. 2 písm. b) a jej rodine. Cieľovou skupinou Majáku nádeje sú rodiny v hmotnej a sociálnej núdzi s maloletými deťmi.
V rámci nízkoprahovej sociálnej služby pre deti a rodinu sa poskytuje sociálne poradenstvo, sociálna rehabilitácia, preventívna aktivita, zabezpečuje sa pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov, pomoc pri príprave na školské vyučovanie azáujmová činnosť.
POSLANIE
Poslaním Majáku nádeje je ochrana ľudskej dôstojnosti, zmierňovanie a odstraňovanie príčin morálnej a hmotnej biedy rodín v núdzi.
VÍZIA
Víziou Majáku nádeje je skvalitňovanie života rodín v hmotnej a sociálnej núdzi prostredníctvom sociálneho poradenstva, krízovej intervencie, formačných aktivít, tvorivých dielní a materiálnej pomoci.
HODNOTY
K hodnotám a princípom našej práce patrí predovšetkým rešpektovanie ľudskej dôstojnosti a jedinečnosti každého človeka, klienta vnímame holisticky, teda ako biologicko-psychologicko-sociálno-spirituálnu bytosť. Dôležitý význam pri práci s klientom kladieme na ľudský vzťah. Podstatným prvkom je aj empatia, akceptácia, aktívna participácia klienta a využívanie jeho potenciálu pre zmenu jeho nepriaznivej sociálnej situácie.
CIELE
Všeobecné ciele OZ Maják nádeje:
- terénna sociálna práca a sociálne poradenstvo pre rodiny v hmotnej a sociálnej núdzi,
- finančná a materiálna pomoc pre rodiny v hmotnej a sociálnej núdzi,
- aktivity v oblasti sociálnej a výchovno-vzdelávacej pre rodiny v hmotnej a sociálnej núdzi,
- vzdelávacia, výskumná a publikačná činnosť v oblasti pomoci rodinám v hmotnej a sociálnej núdzi.
- Zabezpečiť financovanie sociálnych služieb
- Rozšíriť sociálne služby o špecializované sociálne poradenstvo.
- Analyzovať vhodnosť založenia sociálneho podniku pre našu cieľovú skupinu.
- Zabezpečiť kultúrne a športové aktivity pre deti a rodinné výlety.
- Rozšíriť sociálne služby o sociálnu rehabilitáciu.
- Rozšíriť spoluprácu s podnikateľmi a právnickými subjektami.
- sociálne poradenstvo
Poskytujú ho sociálni pracovníci OZ Maják nádeje.
Metódy a techniky: technika topenia ľadov, rozhovor, aktívne počúvanie, informovanie, rady, klarifikácia, konkretizácia, ventilácia, zmocňovanie, distribúcia, spätná väzba, úlohy, tréning, modelovanie, hrania rolí atď.
- pomoc pri uplatňovaní práv a právom chránených záujmov
Poskytujú ju sociálni pracovníci OZ Maják nádeje.
Metódy a techniky: sprevádzanie, písanie úradných dokumentov, rozhovor, informovanie, rady, zmocňovanie, distribúcia, úlohy, atď.
- sociálna rehabilitácia
Poskytujú ju sociálni pracovníci, ďalší pracovníci a dobrovoľníci (lektori tvorivých dielní) OZ Maják nádeje.
Sociálna rehabilitácia sa realizuje prostredníctvom tvorivých dielní zameraných na rozvoj pracovných zručností, ďalej prostredníctvom pomoci pri hospodárení s peniazmi a pri podpore pri zapojení sa do spoločenského a pracovného života.
Metódy a techniky: pracovná terapia, rozhovor, informovanie, rady, klarifikácia, zmocňovanie, spätná väzba, tréning, modelovanie atď.
- rozvoj pracovných zručností
Rozvoj pracovných zručností a návykov uskutočňujeme najmä prostredníctvom tvorivých dielní, na ktoré klienti chodia pravidelne každý týždeň, a kde vyrábajú ručné výrobky – šijú levanduľové srdiečka, tašky, kuchynské rukavice a zástery, tiež vyrábajú náhrdelníky a náramky z korálok alebo vyrábajú darčekové mydielka. Tvorivé dielne klientom pomáhajú aj pri budovaní vzájomných sociálnych kontaktov.
Poskytujú ho sociálni pracovníci a ďalší pracovníci OZ Maják nádeje.
Metódy a techniky: vysvetľovanie, tréning, rozhovor, zmocňovanie, spätná väzba atď.
- pomoc pri pracovnom uplatnení
Poskytujú ju sociálni pracovníci a ďalší pracovníci OZ Maják nádeje.
Metódy a techniky: vysvetľovanie, modelovanie, hranie rolí, tréning, rozhovor, informovanie, spätná väzba atď.
- preventívne aktivity
Realizujeme psychologické workshopy pre rodičov, edukačné prednášky pre deti a rodičov, formačné mesačné stretnutia rodín. Tiež zabezpečujeme vzdelávacie kurzy pre členov rodín (kurz šitia, kurz rodinných financií, kurz výchovy a pod.). Realizovanie vzdelávaco-propagačných aktivít pre širokú verejnosť (školy, firmy, farnosti, a pod.), ktoré by priblížili problémy a možnosti pomoci našej cieľovej skupine. Rozvoj a podpora dobrovoľníctva.
Poskytujú ich sociálni pracovníci, ďalší pracovníci a dobrovoľníci (lektori) OZ Maják nádeje.
Metódy a techniky: prednáška, diskusia, beseda, rozhovor, informovanie, rady, modelovanie, hranie rolí, tréning, multimediálne prezentácie, didaktické hry atď.
Metódy a techniky: vysvetľovanie, tréning, spätná väzba, rozhovor, mentoring atď.
- pomoc pri prevádzke domácnosti, pomoc pri hospodárení s peniazmi, podpora pri organizovaní času, podpora pri zapojení sa do spoločenského a pracovného života, podpora rozvoja osobných záujmov, predchádzanie a riešenie krízových situácií a podpora spoločensky primeraného správania
Poskytujú ju sociálni pracovníci, ďalší pracovníci a dobrovoľníci OZ Maják nádeje.
Metódy a techniky: rozhovor, tréning, klarifikácia, informovanie, rady, zmocňovanie, spätná väzba, tréning, modelovanie atď.
Štandardy kvality poskytovaných sociálnych služieb
Krizovy plan COVID-19