Jedno z najstarších miest Poľska - Opole sa stalo miestom, kde sa konalo vzdelávanie našich dobrovoľníkov. Bolo realizované za podpory Nadácie Pontis a Telekomu pri Nadácii Pontis.
Činnosť a aktivity združenia sú do veľkej miery závislé od práce dobrovoľníkov, v podstate celá činnosť združenia je založená na dobrovoľníctve. Dobrovoľníci sa aktívne zapájajú do činností ako sú napr. vedenie tvorivých dielní, na ktorých rodiny vyrábajú rôzne výrobky (šitie levanduľových srdiečok a kvietkov, výroba náhrdelníkov, ružencov a iné.), na pravidelných mesačných formačných stretnutiach rodín sú animátormi pre detí z chudobných rodín, zúčastňujú sa zbierok potravín, prezentácie združenia na rôznych akciách konaných v našom meste a arcidiecéze, sú sprievodcami pre detí z týchto rodín na kultúrnych a spoločenských podujatiach.
Práve z dôvodu, že pri svojej dobrovoľníckej činnosti sú v bezprostrednom kontakte s rodinami, ktoré sa ocitli v núdzi a dobrovoľníci sú študentmi alebo absolventmi širokého spektra odborov, nevynímajúc technické odbory, je nevyhnutné, aby boli naši dobrovoľníci pravidelne vzdelávaní v odbore sociálna práca a práca s klientom.
Vďaka podporenému projektu od nadačného fondu Telekom sme mohli zorganizovať vzdelávanie dobrovoľníkov v takomto rozsahu.
V dňoch 5. - 7. júna 2015 sa konalo vzdelávanie dobrovoľníkov v Poľskom meste Opole. Školenia sa zúčastnilo 17 dobrovoľníkov združenia. Počas pobytu v Opole si dobrovoľníci vypočuli prednášky od členov združenia (všetci sú absolventmi fakulty sociálnej práce) na témy Dobrovoľník - motivácia a predpoklady a Etika dobrovoľníka, aktívne, na základe svojich skúseností a empatie pristúpili k téme Typy klientov a práca s nimi. Podrobne sme sa venovali aj téme nespolupracujúceho klienta a práci s takýmto klientom.
Mesto Opole sa stalo centrom nášho vzdelávania práve pre dlhoročné skúsenosti a prepracované techniky miestnej katolíckej charity pri práci s ľuďmi, ktorí sú v núdzi, alebo sa ocitli v krízovej situácií. Vďaka otvorenosti a ústretovosti ľudí pracujúcich v miestnej charite sme si mohli prezrieť priestory, ktoré majú zriadené na tvorivé dielne, v ktorých prebieha arteterapia a tiež krízové centrum pre osamelé matky a tehotné ženy. V obidvoch týchto zariadeniach sme sa podrobne dozvedeli o technikách práce s klientmi, o spôsobe, akým pristupujú k intervencii a osamostatňovaniu klienta, spôsobe financovania a mnoho ďalších informácií. Hlavným prínosom návštevy týchto zariadení bolo čerpanie inšpirácií pre našu ďalšiu prácu s rodinami nášho združenia.
Počas krátkeho voľného času sme si prezreli nádherné historické centrum mesta, zašli sme aj za kultúrou na divadelné predstavenie a pred našim odchodom sme si stihli prezrieť aj miestnu ZOO.
Práca s človekom a najmä človekom, ktorý sa ocitol v núdzi, je jednou z najťažších činností, hlavne ak nám ide o to, aby sme danému človeku naozaj pomohli vyriešiť jeho problém, osamostatniť sa a prevziať zodpovednosť za svoj život a nebyť len pasívnym prijímateľom pomoci. Táto práca si preto vyžaduje človeka, ktorý má nielen vnútornú motiváciu pre túto prácu, ale musí ovládať aj základné techniky a metódy pre prácu s ľuďmi v núdzi. Toto sa ale musí každý z nás naučiť a neustále si zvyšovať kompetencie.
https://majak-nadeje.eu/599-skolenie-dobrovolnikov-v-polsku-jun-2015#sigProIda0132ac3ac