Číslo účtu

2769833457/0200

IBAN SK72 0200 0000 0027 6983 3457

Ako získať pomoc

Vypíšte dotazník z formulárov a zašlite na adresu Občianskeho združenia. My sa s vami skontaktujeme a zvážime formu pomoci.

„I keby som mal ísť tmavou dolinou, nebudem sa báť zlého, lebo Ty si so mnou.“
Žalm 23,4

Mala som zdravého predčasne narodeného synčeka. Narodil sa v 31. týždni v Budapešti, kde sme žili.Pri narodení mal 1480 gramov. Všetko prebiehalo v poriadku. Až do prvého očkovania dňa 20. novembra, išlo o Bcg očkovanie. Sedem hodín na to dostal hnisavé hnačky, ktoré pretrvávajú do dnes. Bohužiaľ som nepoznala očkovania, a podľa maďarských zákonov bez predchodzích vyšetrení bol masívne zaočkovaný v 2., 3.,  a 4. mesiaci. Keď bol zaočkovaný v druhom mesiaci, tak deň po očkovani dostal SIDS – náhle úmrtie dieťaťa. Sama som sa ho snažila oživiť. Nakoniec sa mi to podarilo. Na to o týždeň dostal zápal horných aj dolných dýchacích ciest a skončil na antibiotikách. Po ďalšom očkovaní v treťom mesiaci začal mať ukrutné bolesti hlavy a brucha. Stále plakal, mal encefalitický plač. Po poslednom očkovaní v štvrtom mesiaci prestal mať chuť do jedla. Sťažovala som sa lekárom, odbili ma slovami: "to je normálne". Tri mesiace po poslednom očkovaní sa syn začal dusiť, dostal astmaticky záchvat. Akútne mu dali lieky, a tým to bolo vybavené. Keď som žiadala o ďalšie vyšetrenia, že sa syn dusí, lekárka ma odbila bez žiadnych vyšetrení s tým, že ma alergiu na mlieko. Namiesto odporúčacieho papierika k odborníkovi, som dostala recept na bezlaktózove mlieko. A vtedy syn mlieko už nepil. Začal sa mu prejavovať autizmus. Na to, že sa dieťa postaví len preto, aby sa hodilo o zem, alebo keď vrieskal pri pohladkaní, alebo že v doprave sme nedokázali cestovať, nám bolo povedané: "on vyrastie". Keď som žiadala o papier na neurológiu a psychológiu, tak mi ich nedali. Keďže som nedovolila ďalej očkovať syna, hlavne nie na MMR (lebo ja som katastrofálne doplatila na očkovanie), tak v novembri ma nahlásili na sociálku. Žiadala som o podrobné vyšetrenie syna, no bolo mi povedané, že očkovať sa musí, a žiadne vyšetrenie nemá zmysel pred očkovaním. V decembri som obdržala list zo sociálky, kde bolo napísané, že keď nedám dieťa zaočkovať, tak mi ho zoberú a zaočkujú a o mesiac mi ho vrátia späť. Vtedy som dostala infarkt. Na nohách som ho vychodila. Potom som povedala, že dosť.

Prišli sme na Slovensko, najprv so 6-mesačnou dcérkou a v januári prišiel aj syn s mužom. Mužovi som našla prácu, do júna pracoval. Keďže zastupoval dôchodkyňu na PN, tak ho bez ohlásenia vyhodili. Začala som pracovať ja, no môj zdravotný stav sa po 6 dňoch zhoršil o 30%. Musela som prestať pracovať. Potom sa začal kruh chodenie od lekára k lekárovi. Po prvej neurologickej poradni sme dostali prvé odpovede: autizmus, poškodenie vývinu, poškodenie reči. Postupne mu diagnostikovali astmu, komplexný imundeficit, pankreopatiu s dysfunkciou, histaminovú intoleranciu, atď.

Podľa úradu práce, sociálnych vecí a rodiny, keďže na dcéru poberám rodičovský príspevok, tak nemáme nárok na hmotnú núdzu, ani na žiadny iný príspevok. Od septembra musí chodiť do špeciálnej škôlky pre autistov, no ani na škôlku nám nedali príspevok. Bývame v podnájme, odkiaľ každú sekundu nás môže majiteľ vyhodiť. Žijeme v strachu, čo prinesie zajtrajší deň. Jediný príjem je môj rodičovský 250€, ktoré hneď ako dôjdú, tak vidím len v sms-ke, lebo okamžite putujú na účet majiteľa bytu. Muž je brašniar, tak on vyrába veci a ja ich predávam. Keď si nájdem jednodňovú brigádu, tak vtedy sme radi, že môžeme kúpiť jedlo a vyplatiť lieky.

Sme 4-členná rodina. Muž nemôže ísť pracovať, lebo chodí pre syna do škôlky, porpípade s ním chodí k lekárom na vyšetrenia. Ja sama nemôžem pracovať, lebo mám ešte menšiu dcérku. Nemáme pomoc, sami sme pre seba. Syna neuvládzem uniesť, on nevládze chodiť, takže cestuje na rukách otca. Ja mám artrózu v kolene, výrastky a zrasty v chrbtici, mám stále bolesti, a tiež tachykardiu a astmu. No sama na seba nemám čas, aby som sa dala vyšetriť, lebo stále je niečo v programe. Mám hrčky po celom tele - lekár sa obáva, že je to rakovina.

Pre nás veľkou pomocou by boli plienky pre syna, potraviny a drogéria do domácnosti. Z finančnej pomoci by sme platili lieky a škôlku. Za každú pomoc budeme vďační.